Tunezja informacje praktyczne, wycieczki

Tunezja jest krajem bardzo przyjaznym turystom i chyba najbardziej “europejskim” spośród państw islamu. W strefach turystycznych można zachowywać się bardzo swobodnie. Jednak w głębi kraju należy dostosować się do panujących norm i obyczajów, pamiętać, że krótkie spodnie i skąpe sukienki są nie na miejscu. Większość meczetów, zwłaszcza sale modlitw, nie jest udostępniana zwiedzającym. Tunezja jest krajem muzułmańskim, ale pracuje według kalendarza europejskiego. Piątek jest wprawdzie najważniejszym dniem muzułmańskirgo tygodnia, ale dniem wolnym od pracy jest niedziela.

Tunezja leży w Afryce Północnej, w środkowej części basenu Morza sródziemnego. Ten egzotyczny, pełen kontrastów kraj jest doskonałym miejscem na spędzenie niepowtarzalnych wakacji zarówno dla wszystkich spragnionych słońca i relaksu na plaży jak pasjonatów zabytków i poszukiwaczy historycznych miejsc. Tunezja gwarantuje różnorodność wrażeń. Piaszczyste, szerokie, ciągnące się kilometrami plaże czy tez błękitna, ciepła, zachęcająca do kąpieli woda to główne, ale nie jedyne walory wypoczynkowe. Na stosunkowo niewielkim obszarze spotkać można zróżnicowany krajobraz. Zielone drzewa i krzewy, wypełnione kolorowymi plantacjami cytrusów, żyzne doliny i wiecznie kwitnące, różnobarwne kwiaty to roślinność cechująca północne i północno-zachodnie krańce kraju, będące pod wyraźnym wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Wędrując dalej na południe poprzez plantacje oliwek trafiamy na obrzeże największej pustyni świata – Sahary – krainy wyschniętych jezior, piaszczystych wydm i malowniczych, porośniętych palmami oaz. Tunezja to także kraj o ciekawej tradycji i kulturze. W głębi lądu znajdziemy tradycyjne wioski berberyjskie. Niegdyś potężne imperium fenickie, później rzymska prowincja Africa, a następnie obszar wyraźnych wpływów arabskich cechuje bogactwo zabytków i licznych, cennych budowli będących dowodem bogatej historii kraju. Afrykańska egzotyka i arabska gościnność zachwycają przybywających tu Europejczyków. Na każdym kroku spotkać można otwartość i przyjacielskie nastawienie mieszkańców. W wybranych przez nas miejscowościach wypoczynkowych znajdziecie Państwo bogatą ofertę turystyczną. Polecamy hotele sieci Iberostar w Hammamet i czterogwiazdkowe, wygodne hotele w Sousse. Do leżącego po sąsiedzku Port El Kantaoui zapraszamy najbardziej wymagających. W hotelu typu Prestige – Seabel Alhambra łatwo o luksus i wygodę. Rodzinom z dziećmi polecamy szczególnie hotele z polską animacją Happy Events: Vime Lido i Sahara Beach

Strefa czasowa. Czas polski -1 godzina (od maja do września).

Transfer. Lądowanie na lotnisku Habib Bourguiba w Monastyrze. Do Sousse ok. 40 km, do Port El Kantaoui ok. 50 km, do Hammamet ok. 120 km.

Język. Arabski. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się w jęz. francuskim, włoskim, angielskim, niemieckim.

Kąpieliska. Duża ilość plaż o piaszczystym podłożu, szczególnie w rejonie Hammamet.

Sport. Golf, jazda konna, windsurfing, narty wodne, nurkowanie, siatkówka plażowa, itp.

Rozrywka. Dyskoteki, bary i kluby nocne w wielu miejscowościach, przede wszystkim w Sousse.

Komunikacja. Taksówka: ok. 6-10 TND w obrębie miejscowości wypoczynkowej.

Gastronomia. Wiele restauracji, tawern, barów i pubów.

Klimat. Typowy klimat śródziemnomorski, gorące i suche lato (lipiec, sierpień) oraz ciepła wiosna i jesień. Wieczory często bywają chłodne.

Pieniądze, karty płatnicze. Dinar tunezyjski. 1 TND=2,3 PLN (listopad 2009). Akceptowana jest większość kart płatniczych. Dobrze rozbudowana sieć banków i bankomatów. Wywóz i wwóz dinarów tunezyjskich jest zabroniony. Nie ma obowiązku deklarowania na granicy wwożonych środków płatniczych, jeśli nie przekraczają one w sumie kwoty o wartości 1000 USD.

Napięcie w sieci elektrycznej. 220V.

Zdrowie. Opieka medyczna w jęz. francuskim. Zalecane szczepienia przeciw polio i tężcowi. Należy bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad higieny.
Żywność należy spożywać po jej dokładnym umyciu, a wodę należy pić po jej przegotowaniu!

Dokumenty podróży. Od polskich turystów, którzy wykupili pakiet w biurze podróży (tzn. przelot+hotel) nie jest wymagana wiza. Obowiązek posiadania paszportu przez każdego turystę – z datą ważności na co najmniej 6 miesięcy dłużej niż deklarowany powrót. Dzieci w wieku do 16 lat powinny posiadać własny paszport. Nie ma obowiązku posiadania międzynarodowego
prawa jazdy, ale jest to mile widziane. Bagaż specjalny. Przy przewożeniu sprzętu sportowego (np. deska, golf, rower) należy fakt ten zgłosić przed wyjazdem do biura podróży, w którym wykupiona została impreza turystyczna – w przeciwnym razie nie gwarantujemy transferu bagażu z lotniska do hotelu. Opłata jest wnoszona we własnym zakresie.

Przepisy celne.

Ograniczony wwóz i wywóz używek, sprzętu RTV.

Ważne Informacje

Ramadan. Muzułmański miesiąc postu trwa w okresie 21.08-09.09.2010. W tym okresie należy unikać demonstracyjnego spożywania pokarmów i napojów w ciągu dnia.

Ważne adresy.

Ambasada RP w Tunisie:

Le Grand Boulevard de la Corniche, Lot 517
1053 Les Berges du Lac II, Tunis, Tunisie
Tel. (00216) 71 196 191, 71 196 193
Fax: (00216) 71 196 203
e-mail: tunis.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.tunis.polemb.net

Wycieczki fakultatywne:

Tunis i Kartagina

Niezwykła podróż śladami starożytnych cywilizacji będąca okazją do poznania najcenniejszych miejsc tunezyjskiej historii i kultury. Tunis będący obecnie nowoczesnym miastem, kryje w sobie wiele interesujących śladów zamierzchłej przeszłości, które warto zobaczyć. Spacerując w labiryncie wąskich uliczek Starego Miasta będą mogli Państwo podziwiać wspaniałe meczety m. in. Wielki Meczet Oliwny (Dżami az-Zajtuna), Az-Zajtuna czy Hammouda Paszy a także zetknąć się z gwarnym życiem targowisk. Atrakcją wycieczki będzie wizyta w słynnym Muzeum Bardo – posiadającym imponujące zbiory sztuki islamskiej oraz wspaniałą kolekcję starożytnych mozaik. W Sidi Bou Said, określanym jako “perła tunezyjskiego wybrzeża” zwiedzą Państwo tradycyjny tunezyjski dom. Ta urokliwa osada o charakterystycznych białych domkach z pomalowanymi na niebiesko drzwiami i okiennicami zyskała w szczególności sympatię artystów. Ostatnim punktem programu wycieczki będzie zwiedzanie jednego z najbardziej romantycznych miejsc starożytności, dawnej stolicy państwa punickiego – Kartaginy.
Ruiny Kartaginy to przede wszystkim pozostałości rzymskiego miasta, w którym zachowały się m.in.: fragmenty portów, sanktuarium bogini Tanit, ołtarze ofiarne oraz termy Antoniusza.

Sahara Explorer

Pełna wrażeń, dwudniowa wycieczka, podczas której przeniosą się Państwo w fascynujący i nieznany świat Sahary. Wycieczka rozpocznie się w miejscowości El Jem od zwiedzania ogromnego, trzeciego co do wielkości w cesarstwie Rzymskim amfiteatru. Trasa podróży biegnie przez unikalną pod względem architektury miejscowość Matmata słynącą z wykutych w skale domów do dnia dzisiejszego zamieszkanych przez Berberów. Atrakcją wycieczki będzie nocleg u “wrót pustyni” w miejscowości Douz – najbardziej saharyjskiej oazie południowej części Tunezji. W drugim dniu wycieczki w drodze do Tozeur, zobaczą Państwo największe w Afryce Północnej słone jezioro Chott El Djerid, gdzie można zaobserwować zjawisko fatamorgany. W Tozeur proponujemy Państwu przejażdżkę bryczką i nieco odmienną od dotychczasowych formę zwiedzania oazy. Kolejnym punktem wycieczki będzie wyprawa landroverami do dwóch górskich oaz: Chebiki i Tamerzy. Wycieczka zakończy się zwiedzaniem świętego miasto islamu Kairouan słynącego z Wielkiego Meczetu, będącego najbardziej świętą budowlą Tunezji i najstarszym miejscem modlitwy w Afryce Północnej.

Opisy miejscowości

Sousse

Sousse jest jednym z ważniejszych tunezyjskich miast, znaczącym portem morskim i popularnym centrum turystycznym. W dawnej stolicy Sahelu odnaleźć można liczne ślady bogatej i fascynującej historii kraju. Otoczone murem Stare Miasto – Medina kryje w sobie wiele cennych zabytków. Najstarszym z nich jest ribat – muzułmański klasztor obronny, z którego wieży strażniczej można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Warto zwiedzić pochodzący z VIII wieku Wielki Meczet oraz doskonale zachowaną kazbę, gdzie mieści się jedno z ciekawszych muzeów w Tunezji: muzeum Archeologiczne, które słynie ze wspaniałej kolekcji rzymskich mozaik. Malownicze, kręte uliczki mediny są doskonałym miejscem na długie spacery. Miejscową tradycję odkryjemy na typowym, arabskim suku. Sousse to również znana miejscowość wypoczynkowa o rozbudowanej infrastrukturze turystycznej. Liczne kafejki i lokale gastronomiczne urzekają aromatyczną kuchnią, która łączy w sobie elementy arabskie, osmańskie i europejskie. Szczególnie polecamy restauracje: “Le Bonheur” i “La Marmite” z rodzimą kuchnią oraz “Le Regal”, “L-Escale” i “La Couronne” ze specjalnościami kuchni francuskiej. Reprezentacyjną aleją “Habib Bourguiba” prowadzącą z handlowego portu i starej części miasta można dojść do piaszczystej plaży ciągnącej się aż do Port El Kantaoui. Sousse jest doskonałym punktem komunikacyjnym, z którego można organizować ciekawe wycieczki w inne części Tunezji. Dojazd autokarem z lotniska: ok. 2,5 godz.

HAMMAMET\HAMMAMET-YASMINE

Hammamet, miasto zwane “rajskim ogrodem” lub “miastem jaśminu” leży u nasady półwyspu Bon nad przepiękną zatoką Al-Hammammet. Dzięki swym wybitnym walorom wypoczynkowym ta dawna, mała wioska rybacka zaczęła szybko przekształcać się w znane centrum turystyczne. Obecnie Hammamet jest jednym z największych kurortów turystycznych Tunezji. Długa, piaszczysta plaża przyciąga amatorów kąpieli i spragnionych słońca turystów. Malowniczo położony Hammamet oferuje bogatą ofertę rozrywkową. Warto wybrać się do miejscowych restauracji, gdzie serwowane są zarówno tradycyjne potrawy (np. kuskus, tadżin) jak i specjały kuchni międzynarodowej. Polecamy szczególnie przytulne lokale: “Le Berbere”, “Chez Achour”, “Le Pomodoro” czy tez “Les Trois Moutons”. Wieczorem można wybrać się do jednej z dyskotek. Spacer po zabytkowej części miasta to prawdziwa podróż w przeszłość. Za murami obronnymi Kasbah kryje się stary Hammamet. Wąskie, kręte uliczki mediny zachwycają znajdującymi się przy nich meczetami, a także tętniącymi życiem, kolorowymi bazarami. Z murów rozciąga się przepiękny widok na zatokę i Stare Miasto. Godnym zwiedzenia miejscem jest Centrum Kultury Śródziemnomorskiej. W znajdującym się w okolicy portu jachtowego pasażu handlowym można zrobić zakupy. Zupełnie odmienną atmosferę ma nowa, południowa części Hammametu – “Yasmine”, która wspaniale łączy tradycyjny styl z nowoczesnością. Hammamet to wymarzone miejsce do uprawiania różnorodnych sportów takich jak np.: tenis, jazda konna czy sportów wodnych. Miłośnikom gry w golfa miasto oferuje komfortowe pola w centrum Golf Cytrus (2 pola 18-dołkowe i 1 pole z 9 dołkami). Dojazd autokarem z lotniska: ok. 70 minut.

PORT EL KANTAOUI

Port El Kantaoui jest położony 14 km na północ od Sousse. To przede wszystkim luksusowy kurort obwołany “najprzyjemniejszym portem nad Morzem Śródziemnym”. Centralne miejsce to duża przystań otoczona hotelami, drogimi restauracjami i sklepami z upominkami. Kurort oferuje bardzo bogatą ofertę turystyczną: piaszczyste plaże, repliki statków pirackich, łodzie ze szklanym dnem, szkoły nurkowania, pływające restauracje, a nawet zoo. Turyści mogą spędzić czas na zadbanym polu golfowym, w nocnych klubach i parkach rozrywki. W Port El Kantaoui dominuje architektura andaluzyjska, a miejscowa kuchnia łączy w sobie potrawy europejskie i tunezyjskie. Nad wszystkim unosi się zaś międzynarodowa atmosfera wielojęzycznego, turystycznego gwaru. Dojazd autokarem z lotniska: ok. 2,5 godz. monastyr – skanes Monastyr zwany też Al-Munastir (z łac. monasterium) to miasto portowe w środkowej części wschodniego wybrzeża Tunezji, oddalone o ok. 15 km na południe od Sousse. Historia Monastyru sięga czasów fenickich i rzymskich. Miasto swój złoty wiek przeżywało w średniowieczu, za panowania dynastii Aghlabidów. Nazwa miasta wywodzi się od chrześcijańskiego klasztoru. Dawniej Monastyr był punktem wypadowym dla rzymskich cesarzy podczas ich afrykańskich wypraw. Obecnie to ok. 36-tysięczne miasto znane jest też jako miejsce urodzin pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji – Habiba Bourguiby. Po odzyskaniu niepodległości rozpoczęła się intensywna przebudowa i modernizacja miasta. Wyburzono sporą część murów Medyny. Mimo to, do dziś zachował się m.in. wspaniały Ribat Harthema – okazały kompleks zabudowań złożony z sal, wież, schodów i korytarzy – jego niesamowita atmosfera przyciąga nie tylko turystów, ale i filmowców, którym służy on jako naturalna sceneria podczas kręcenia filmów (m.in. “Życie Chrystusa”, “Żywot Briana”, “W pustyni i w puszczy”). Do Ribatu bezpośrednio przylega Wielki Meczet z minaretem o podstawie kwadratu. Nad miastem górują minarety mauzoleum Bourguiby, który jest tu pochowany. W mieście znajduje się również przystań jachtowa Marina oraz dwa pola golfowe. Pomiędzy Monastirem a Sousse znajduje się międzynarodowe lotnisko Monastir- Skanes, obsługujące głównie loty czarterowe z turystami do licznych ośrodków położonych w okolicy Sousse. Dojazd autokarem z lotniska: ok. 30 min.

Żródło: Tunezja – przewodniki Wiedzy i Życia

Tunezja na mapie

Tunezja leży w Afryce Północnej, od północy graniczy z Algierią, od południowego wschodu – z Libią, a północną i północno-wschodnią granicę tworzy Morze Śródziemne. Na północy kraju znajduje się Atlas Tellski, środek zajmuje Wyżyna Tunezyjska, a na południe od Kafsy i Safakisu rozciąga się Sahara. Od kontynentu Europejskiego (Sycylii) Tunezję dzieli zaledwie 140 km. Linia brzegowa ma 1298 km. Powierzchnia kraju wynosi 163 610 km2. W Tunezji mieszka prawie 10 milionów ludzi.

Położenie: Afryka Północna, na wybrzeżu Morza Œrodziemnego, pomiędzy Algierią a Libią
Sąsiedzi: Algieria 965 km; Libia 459 km
Skład etniczny: Arabowie 98%, Europejczycy 1%, Żydzi i inni 1%
Wyznania: muzułmanie 98%, chrześcijanie 1%, Żydzi i inni 1%
Waluta: 1 dinar tunezyjski (TND) = 1000 millimów
Język arabski: (urzędowy i jeden z języków używanych w handlu), francuski (handlowy)
Największe miasta: Nabul, Safakis, Bizerta, Gabes, Susa, Haumat as-Suk
Ustrój polityczny: republika
Œwięta narodowe: 20 marca (1956)
Oficjalna nazwa: Republika Tunezji
Nazwa lokalna: Al-Jumhuriyyah at-Tunisiyyah
Stolica: Tunis
Powierzchnia: 163 610 km2
Ludność: 9 600 000