Zabytki i atrakcje Dubrownika

Wszystkie zabytki Dubrownika zlokalizowane są w obrębie Starego Miasta. Zwiedzanie odbywa się jedynie pieszo. Przy zachodniej bramie Pile zaczyna się główny deptak miejski. Prowadzi on na plac Luza. Za bramą Pile zaczyna się główna ulica Starówki – szeroka, lśniąca wypolerowanym kamieniem, czyli ulica Placa (Stradun). Ciągnie się ona od wieży zegarowej aż do portu. Tuż za bramą znajduje się furtka, którą można wejść na mury miasta. Jednak chodzenie po murach najlepiej sobie zostawić na koniec dnia, gdyż wtedy widoki są najpiękniejsze. Ulica Placa jest najbardziej reprezentacyjną arterią Dubrownika. Od rana do wieczora chodzą nią tłumy turystów, a także mieszkańców. Jej obecny wygląd został wyznaczony w czasie odbudowy miasta po trzęsieniu ziemi w 1667 roku. Wzdłuż niej stoją wysokie, ale skromne kamienice ze sklepami na parterach. Wszystkie zbudowane są z jasnego wapienia i zaopatrzone w jednakowe żaluzje. Wcześniej (przed kataklizmem) stały tu domy najbogatszych obywateli.

Placyk przy bramie Pile zajmuje okrągła, niewysoka budowla zakończona kopułą z otworem w środku. Jest to słynna Wielka Fontanna Onufrego pochodząca z 1438 roku. Zabudowania za fontanną należały do zakonu klarysek (klasztor świętej Klary). Kształciły one dobrze urodzone uczennice w przyklasztornej szkole. Wiele z nich pozostawało w zakonie na całe życie, z czego większość wbrew swej woli. Od 1434 roku zakonnice prowadziły przytułek dla dzieci porzuconych. Było to jedne z pierwszych takich miejsc w Europie. Zakon został rozwiązany przez Napoleona, a następnie przemieniony w stajnie i magazyn amunicji. Obecnie mieści się tu restauracja.

Naprzeciw Wielkiej Fontanny po stronie zachodniej znajduje się jedno nawowy kościół Zbawiciela. Świątynia budowana w latach 1520 – 1528, w niemal nienaruszonym stanie przetrwała trzęsienie ziemi w XVII wieku. Obok niej znajduje się znacznie większa i bardziej okazała świątynia Franciszkanów. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1317 roku. Zakonnicy przenieśli się wówczas spoza miasta w obręb murów miejskich. Wejście do tego kościoła zdobi portal z 1498 roku przedstawiający Matkę Boską z ciałem Chrystusa na kolanach. Po bokach stoją święty Hieronim i święty Jan Chrzciciel. We wnętrzu znajduje się również grobowiec zmarłego w 1639 roku chorwackiego poety Ivana Gundulicia. Na południe od ulicy Placu znajduje się Muzeum Marina Drżica. Jest to muzeum poświęcone jednemu z największych chorwackich poetów i jedyne w kraju Muzeum Teatru.

O tym, że Dubrownik był miastem wielu kultur, świadczą nie tylko liczne kościoły i cerkiew, ale również jedna z najstarszych w Europie synagoga (pochodzi z XV wieku). Dalej po północnej stronie placu Lonza, mieści się Pałac Sponza – jeden z największych dubrownickich zabytków. Został on wzniesiony w latach 1516 – 1522. Budynek ten spełniał różne funkcje. Mieściły się w nim: urząd celny, skarbiec, mennica, urząd miar, Akademia Dubrownicka, a nawet Muzeum Rewolucji Socjalistycznej. Obecnie znajduje się tutaj Archiwum Republiki Dubrownickiej (Arhiva Dubrovacke Republike) ze starymi dokumentami dotyczącymi dziejów miasta. Zebrano tu również wyjątkową kolekcję manuskryptów. Niektóre z nich liczą sobie nawet 1000 lat. W głębi pałacu znajduje się niewielka sala, w której urządzono wystawę poświęconą mieszkańcom Dubrownika walczącym w obronie miasta w czasie wojny w latach 1991 – 1995. Na środku placu Luza wznosi się kolumna Orlanda, która podobnie jak fontanna Onufrego po drugiej stronie miasta, jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców. Kolumna przedstawia średniowiecznego rycerza – Orlanda, którego pierwowzorem był opiewany w pieśniach Roland. Wykonana została w 1418 roku i przez wiele lat świadczyła o niepodległości miasta. W południowej stronie placu Luza znajduje się niewielki, ale wspaniale wyglądający kościół patrona Dubrownika – świętego Błażeja. Na miejscu dzisiejszej świątyni stał wcześniej romański kościół. Jednak został on zniszczony przez trzęsienie ziemi. Romańską pozostałością jest rzeźba świętego Błażeja, który trzyma w rekach makietę Dubrownika sprzed trzęsienia ziemi. Warto zwrócić uwagę wspaniałe marmurowe ołtarze.

Poza wieloma zabytkami, Dubrownik proponuje również turystom wiele wydarzeń kulturalnych. Z pewnością najważniejszą taką imprezą jest Letni Festiwal “Libertas”, który odbywa się w mieście co roku od 10 do 25 sierpnia. W 33 miejscach w mieście organizowane są wówczas spektakle teatralne oraz koncerty muzyczne. Występują nie tylko lokalne gwiazdy, ale także artyści z całej Chorwacji, a nawet z zagranicy.

Z kolei od 2 do 4 lutego odbywają się dni patrona miasta. Ponieważ to święto religijne, więc oczywiście najważniejszym punktem obchodów jest uroczysta msza. Poza tym w maju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy, a w sierpniu Festiwal Bluesa i Jazzu.