Dubrownik

Dubrownik to niewielkie miasto położone na południu Dalmacji. Mimo swych niedużych rozmiarów uważane jest za najpiękniejsze miasto w Chorwacji, nic więc dziwnego, że wiele osób nazywa je “perłą Adriatyku”.

Miasto już z daleka prezentuje się wyjątkowo imponująco. Piękną, jednorodną stylistycznie Starówkę otaczają olbrzymie mury obronne, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty w bezpośredniej walce (nawet w 1991 roku). Na Starówce niemal wszystko jest z kamienia: zarówno domy, jak i ulice, a ich powierzchnia przez całe wieki została wypolerowana niemal do granic możliwości. Kamienne są również zabytki, których w tym mieście jest ogrom, a także mury, po których można obejść miasto dookoła oglądając je z każdej możliwej strony.

Stary Grad to tylko część tego wspaniałego miasta. Dubrownik jest podzielony na 35 odrębnych dzielnic, w których żyje około 50 tysięcy mieszkańców. Miasto to leży w bardzo łagodnym klimacie: jest tu bardzo dużo słońca i słonecznych dni, a mało deszczu, dodatkowo zimy są bardzo łagodne. Temperatury praktycznie nie spadają poniżej zera, a śnieg jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Dubrownik w przeciwieństwie do innych miast chorwackiego wybrzeża, jest odwiedzany przez turystów przez cały rok. Bardzo łatwo tu się dostać, ponieważ istnieje tutaj duży Międzynarodowy Port Lotniczy Dubrownik, a także ważny port morski i pasażerski (między innymi połączenie promowe z Bari we Włoszech). W pobliżu miasta zlokalizowano również kilka atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Turyści bardzo chętnie uciekają od zgiełku miasta do pełnego zieleni i antyczno – średniowiecznych pozostałości Archipelagu Elafickiego. Niedaleko znajduje się również ulubione miejsce wypoczynkowe mieszkańców Dubrownika czyli wspaniały ogród botaniczny Lokrum.

Do miasta można dotrzeć bardzo łatwo zarówno samochodem, autobusem, a także promem i samolotem. Przebiega tędy główna droga wybrzeża – Magistrala Adriatycka (E65). W 2002 roku otworzono most przez zatokę Ombla, co bardzo ułatwiło podróż. Wcześniej bowiem było trzeba ją całą objeżdżać, co znacznie wydłużało czas podróży.

Dubrownik

Dubrownik to jedno z najwspanialszych miast w Europie, będące w stanie zauroczyć każdego turystę. Miasto widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze względu na swoją wspaniałą architekturę i zabytki. Miasto to przez wieku pełniło ważną rolę handlową, dzięki swojemu portowi.

W dzisiejszych czasach miasto jest wręcz oblegane przez turystów, z których czerpie bardzo solidne dochody. Nie zawsze jednak tak było. W czasie wojny o niepodległość w latach 90-tych ubiegłego wieku, miasto zostało odcięte od świata zewnętrznego przez wojska serbskie. Przez długich 7 miesięcy trwała morska blokada miasta i ostrzał artylerii. Pomimo, iż nie posiadało żadnego znaczenia militarnego ani strategicznego, było systematycznie niszczone przez wojska serbskie. W trakcie tych 7 miesięcy zniszczono ponad 500 obiektów zabytkowych, zginęło 43 mieszkańców miasta.

W Dubrowniku szczególnie warto przejść się otaczającymi stare miasto średniowiecznymi murami obronnymi. Wstęp jest płatny, ale naprawdę warto. Szczególnie w porze popołudniowo-wieczornej jest to znakomite miejsce na podziwianie życia miasta, jak również do zrobienia kilku fotografii w pięknej scenerii skąpanych w wieczornym słońcu pomarańczowych kamieniczek i murów obronnych na tle granatowego nieba i morza.

Warto również zobaczyć Pałac Rektora, wybudowany w połowie XV w. Budowla ta była siedzibą rządu Republiki Dubrownickiej (Raguzy), wolnej republiki kupieckiej w latach 1204 – 1806. Obecnie w budowli znajduje się muzeum historii Dubrownika.